menusearch
caspianhvac.ir

عایق حرارتی

شنبه بیست و یکم مهر ۹۷
(0)
(0)
عایق حرارتی

 

عایق حرارتی و معضل مصرف انرژی و چگونگی کاهش آن

انرژی به عنوان نیروی محرکه صنعت و عامل تحرک و بقای زندگی مدرن و شهرنشینی یکی از مهم ترین دغدعه دولت ها برای تامین به موقع و به اندازه این نیاز همگانی است.

کشورهایی همچون چین و هند توانسته اند با استفاده از انرژی فسیلی رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کنند و درآمد شهروندان را افزایش دهند.

یکی دیگر از مشکلات مصرف انرژی آلودگی هوا است که هر ساله کشورهای جهان را مجبور می کند گرد هم آیند و برای کاهش آلودگی هوا ، آلودگی های زیست محیطی و کاهش گازهای گلخانه ای که معنای دیگر همه آن ها کاهش مصرف انرژی است تلاش کرده و متعهد شوند.

کشور ایران نیز در اجلاس پاریس متعهد شد که ۴ تا ۱۲ درصد میزان تولید گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد اما با توجه به هشدارها و قوانین تنبیهی که وضع می شود همچنان یکی از بالاترین سرانه های مصرف انرژی در جهان را داریم. آیا نباید بدنبال پاسخ چنین سوال بزرگی باشیم؟ علت این میزان مصرف چه چیز است؟

طبق آمارهای منتشر شده سه برابر میانگین مصرف جهانی و دو برابر کشور چین ( با بیش از یک میلیارد جمعیت ) انرژی مصرف می کنیم.

مشخصات فنی عایق حرارتی ایزوهم

ضخامت ۵٫۷٫۱۰٫۲۰٫۵۰ میلی متری

کاهش ۴۰  الی ۸۰ درصد انرژی
غیر قابل اشتعال
ضد رطوبت

دارای تائیدیه آزمایشگاه رازی تهران
دارای تائیدیه بهداشت Oeko-tex
دانسیته ۵۰۰gr/m³
دارای تائیدیه اروپا از سازمان Itbak
طول عمر بالا
حمل و نصب آسان

عایق حرارتی

قوانین و مقرراتی در زمینه انرژی وضع شده است که اگر به لیست بلند بالای آن توجه شود کمتر کارشناسی پیدا می شود که نیاز به تدوین مقررات جدیدی را ضروری تشخیص دهد.

نظریه کارشناسی

اما با وجود قانون و مقررات به میزان کافی اجرای قوانین به درستی صورت نمی گیرد ، به عنوان مثال مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان که مربوط به بحث عایق کاری ساختمان می باشد که اجرای این مبحث برای همه ساختمان های دولتی اجباری شده و برای ساختمان های بخش خصوصی  در تهران و شهر های تابعه از سال ۱۳۸۴ اجباری شده و در دیگر شهرها و استان ها نیز به مرور اجباری شده است ، بر همبن اساس مصرف انرژی کشور باید حداقل با کاهش ۳۰ درصدی روبه رو می شد که در خوشبینانه ترین حالت نیز نمی توان این حداقل کاهش را تایید کرد که علت اصلی آن هم در بخش ساختمان سازی استفاده نکردن از عایق حرارتی می باشد.

وزارت نفت ، وزارت نیرو ، وزارت راه و شهر سازی ، سازمان محیط زیست ، سازمان ملی استاندارد ایران ، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ، سازمان نظام مهندسی ساختمان و ده ها سازمان و انجمن مرتبط با موضوع انرژی که به شکل جزیره ای عمل می کنند  وهمین دلیل اصلی عدم موفقیت در اجرای صحیح قوانین مصرف انرژی می باشد.

یکی دیگر از عوامل بالا بودن مصرف انرژی در کشور فرهنگ نامناسب و عدم استفاده درست از انرژی می باشد و این در حالی است که فرهنگ استفاده صحیح از عایق حرارتی در ساختمان نهادینه نشده است.

تجارب دیگر کشور ها نشان می دهد که با فرهنگ سازی صحیح و استفاده مناسب از عایق حرارتی استاندارد با کم ترین هزینه می تواند بیش از ۴۰ درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه داشته باشد.

نقش صدا و سیما در این فرهنگ سازی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و حتی وزارت آموزش و پرورش نیز پتانسیل بسیار بالایی دارد تا از طریق مباحث آموزشی در کتب درسی و آموزش در حین تحصیل نسبت به تغییر نگرش افراد جامعه از همان دوران کودکی و نوجوانی در استفاده درست و موثر از انرژی و به کارگیری عایق حرارتی در ساختمان ها گام بردارد.

هشدار ! ! !

با نگاهی دقیق به این نوشتار می توان به این نتیجه دست یافت که اگر میزان و شدت رشد مصرف همین گونه ادامه پیدا کند بنا به گفته و پیش بینی کارشناسان شاید در آینده ای نه چندان دور مجبور به واردات انرژی از دیگر کشورها باشیم.

تحقیقات نشان می دهد که سالانه ۳۰چ میلیون دلار در پی اتلاف انرژی دور ریخته می شود ای در حالی است که تعدادی از مسئولین بر این باورند که مشکل اصلی اجرای قوانین است و تعدادی دیگر بر اشکالات و کمبودهای قوانین انرژی تاکید دارند.

به دلیل افزایش هزینه های ساخت و عدم پیگیری مسئولین نسبت به اجرای مبحث ۱۹ ، این مسئله قابل لمس است که مشکلات اساسی در اجرای قوانین می باشد.

شایان ذکر است که حداکثر هزینه ای که با اجرای ضوابط انرژی به هزینه ساخت اضافه می شود برابر ۵ درصد از هزینه ساخت است ، در حالی که هر سال تاخیر در اجرای این مهم به معنی اتلاف انرژی به ارزش حداقل ۳۰۰ میلیون دلار در سال است.

به لحاظ قانونی مبحث ۱۹ مقررات ساختمان ناظر بر صرفه جویی در مصرف انرژی است که ظوابط طراحی ، محاسبه و اجرای عایق حرارتی در دیوارهای داخلی و خارجی سیستم های تاسیسات گرمایی و سرمایی را در ساختمان ها تعیین میکند.

با توجه به شرایط و مصرف بی رویه انرژی در کشور ، ساختمان های فاقد عایق حرارتی مناسب در زمان طراحی و تهیه نقشه ها به عبارت دیگر قبل از صدور پروانه ساخت و گودبرداری و شروع عملیات ساختمانی باید به طور قاطع در ابتدای ساخت ممنوع شود.

ساختمانی مطمئن با عایق حرارتی ایزوهم

بیش از ۶۰ درصد از انرژی مصرفی کشور صرف تامیین سرمایش و گرمایش و روشنایی ساختمانها می شود ، مصرف این حجم از انرژی در ساختمان علاوه بر اتلاف سرمایه ها ی ملی موجب آلودگی های زیست محیطی شده و خطرات زیان باری برای محیط زیست در پی دارد.

در کنار سهم عمده تولید مصالح سنتی در مصرف انرژی و اتلاف ذخایر ، این بخش سهم بالایی از مصرف آب تصفیه شده را نیز در بر می گیرد ، مصرف آب هم مانند مصرف انرژی بالاتر از استانداردهای جهانی است.

تنها راه کار برای غلبه بر این مشکل ملی حرکت به سوی صنعتی سازی ساختمان ها و توجه به مسئله ساختمان سبز استکه در آن مصرف منابع به حداقل ممکن رسیده است و کمترین آسیب به محیط زیست وارد می شود.

عایق حرارتی ایزوهم می تواند به عنوان یک عایق مناسب در ساختمان و اجرای آن با کمترین هزینه راه کاری جدید برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها باشد.

همچنین وزن سبک این محصول علاوه بر کمک به سبک سازی ساختمان باعث یکپارچه شدن سطح گردیده و در هنگام وقوع زلزله از ریزش آن جلوگیری می کند.

با توجه به آزمایشهای انجام شده روی این محصول در ضخامت های مختلف نتایج چشم گیری در مقابله با ضربه و فشار بدست آمده که این عایق را علاوه بر نام گذاری به عنوان عایق حرارتی ، عایق صوتی و عایق رطوبتی می توان به عنوان یک وسیله برای یکپارچه سازی ساختمان مورد استفاده قرار داد و ساختمان را در مقابل بلایای طبیعی همچون زلزله مقاوم ساخت.

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
aparatgooglefacebooktwiteryou
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت سازنده