menusearch
caspianhvac.ir

عایق صوتی

شنبه بیست و یکم مهر ۹۷
(0)
(0)
عایق صوتی

 

عایق صوتی

بررسی عایق صوتی ایزوهم برای مبحث صوت

چکیده

عایق صوتی : با توجه به خواص الیاف و استفاده بشر در زندگی روزمره از پشم و پنبه ، الیاف ایزوهم توانسته کارایی پشم و پنبه را افزایش دهد. این الیاف از اختلاط پشم و پنبه مصنوعی با پلی استر تو خالی تشکیل شده و از ساختار سبک و در عین حال مقاومی بر خوردار می باشد.

الیاف ایزوهم می توانند علاوه بر جلوگیری از تبادل سرما و گرما عایق صوتی مناسبی برای ساختمان ها باشد در این مقاله یک نگاه اجمالی به کارایی الیاف به عنوان عایق صوتی برای ساختمان خواهیم داشت.

در این مقاله از سایت تاوریژ ارک به طور کامل در رابطه با عایق صوتی و مشخصات آن به طور کامل می پردازیم . در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه عایق صوتی و عایق صدا با ما تماس بگیرید .

مقدمه

انسان همواره از الیاف برای آسایش و آرامش خود استفاده می کند تن پوش مناسب در فصول مختلف از الیاف گوناگونی تولید می گردد. فرش ، رخت خواب و… هر کدام می توانند با الیاف خاصی نسبت به عملکردشان تولید شده باشند. با بالا رفتن سطح علمی و تلاش دانشمندان در سال ۱۹۰۴ الیاف پلی استر تو خالی تجاری گردید و با ویژگی های جدید نسبت به الیاف قدیمی توانست نیازهای بشر را تامین کند.

در همین راستا بعد از سپری شدن مدت کوتاهی به کمک فناوری نانو تکنولوژی توانستند الیاف جدیدی را با کارایی و خواص بیشتر به بازار جهانی عرضه کنند که هم خصوصیات پلی استر تو خالی و هم الیاف قدیمی مانند پشم و پنبه را داشته باشد این الیاف عایق صوتی مناسبی برای ساختمان محسوب می شود و می تواند مشکلات صوتی ، حرارتی و برودتی یک ساختمان را برطرف کند.

برای کاهش و مقابله با انتقال شدت صوت از محیطی به محیط دیگر باید از مواد پوششی که میتواند شدت صوت را در خود پیچانده و به اندازه قابل توجهی کاهش دهد استفاده نمود که به آن پوشش عایق صوتی گفته می شود.

عایق صوتی

یکی از عایق های اروپایی موجود در ایران و جهان عایق صوتی ایزوهم می باشد .

به طور کلی کارشناسان در رابطه با عایق صوتی ساختمان به این نتیجه رسیده اند که حتی با هزینه های بالا هم نمی توان به یک عایق صوتی صدرصد دست یافت و این امر در حالتی که ساختمان برای این منظور طراحی و ساخته نشده باشد بیشتر صدق می کند. اما با پیشرفت علم و دست آورد های جدید دانشمندان می توان تا ۸۰ درصد به این مهم دست یافت.

برای مثال عایق صوتی با الیاف پلی استر در شرایطی که در هنگام ساخت بنا مورد استفاده قرار گیرد می تواند شرایط مطلوبی را فراهم آورد.

این عایق صوتی با ضخامت ۷ . ۱۰ .۱۵ .۲۵ میلی متری حتی در شرایطی که در هنگام ساخت بنا مورد استفاده قرار نگیرد قابلیت این را دارد که بعد از اتمام پروژه و در آخرین مرحله با هزینه بسیار کم نصب و شرایط مطلوب را فراهم آورد.

عایق صوتی ایزوهم

با بهره گیری از تکنولوژی نانو می تواند تمامی مشکلات صوتی را در ساختمان و محل سکونت شما برطرف نماید. همچنین به دلیل ضخامت ناچیز اینعایق صوتی بعد از اتمام پروژه هم به صورت روکار می توان از آن استفاده کرد و به دلیل نوع ساختار الیاف آن به راحتی انواع ملات را جذب خود کرده و سفید کاری روی این محصول بدون امکان ترک خوردگی قابل اجرا می باشد.

نظریه کارشناسان

این عایق توانسته نظریه کارشناسان را نسبت به مصرف هزینه های بالای  عایق کاری  و نرسیدن به نتیجه مطلوب ، به دیدگاه جدید و مثبت تغییر دهد  . به گفته آنها این عایق با بهره گیری از فناوری نانو و دارا بودن تائیدیه بهداشت می تواند به عنوان یک  عایق صوتی  استاندارد مورد استفاده قرارگیرد.

مصالح نامرغوب

متاسفانه امروزه بشر با استفاده از مصالح نامرغوب در ساختمان یک سیستم شنوایی بسیار قوی و حساس را در منزل فراهم ساخته اند که موجب چنین مشکلات بزرگی شده و حتی در مواقعی که همسایه دیوار مشترک برق خانه را روشن و خاموش می کند صدای کلید آن به راحتی شنیده می شود

پس بهتر است با کمی دقت و حوصله به جای پایین آوردن سطح شنوایی خود توسط پنبه ، گوش های منزل خود را کر کنیم و آنها را از کار بیندازیم که عایق صوتی ایزوهم می تواند بهترین پنبه برای گوش خانه های ما باشد.

همیشه برای یافتن عایق صوتی برای منزل در هنگام تماس با فروشنده مشکل خود را با آنها در میان میگذاریم این مشکل تقریبا بیش از ۹۰ درصد به این صورت مطرح می گردد

 • ما صدای سرفه همسایه را می شنویم
 • وقتی تلفنشان زنگ می خورد گویی تلفن ما زنگ خورده
 • صدای همسایه دیوار مشترک خیلی اذیتمان می کند

تمامی این جملات به وضوح برای ما متخصصین عایق صوتی قابل مشاهده است به ندرت می توان گفت که یک خریدار جملات خود را این گونه بیان کند

 • من یک کودک خردسال دارم که ممکن است صدایش موجب آزار همسایه دیوار مشترک شود
 • دیوارهای منزل ما بسیار ضعیف و کم ضخامت است و رفت و آمد در ان بسیار صورت می گیردد و صدای بیش از اندازه ممکن است باعث آزار همسایه ها شود

همانطور که ما در منزل ممکن است صدای همسایه ها ، صدای تلفن ، صدای صحبت یا هرصدای دیگری را بشنویم به همان میزان هم صدای ایجاد شده در منزل ما برای همسایه ها آزار دهنده است و موجب اختلال در آرامش آنها می شود

نمونه های مورد بررسی برای مشکلات صوتی ساختمان

عایق صوتی دیوار مشترک در طبقات چند واحدی

عایق صوتی کف و سقف

عایق صوتی دیوار بیرونی

عایق صوتی دیوار داخلی و پارتیشنبندی

عایق صوتی لوله های فاضلاب بین طبقات

غایق صوتی موتورخانه ها و…

با وجود این مشکلات ایا بهتر نیست که سیستم شنوایی خانه هایمان را  مسدود کنیم؟

عایق صوتی یک امر بسیار مهم و ضروری در مبحث ساختمان سازی به شمار می رود پس نگاه خود را به این مسئله گسترده تر کرده و فرهنگ آپارتمان نشینی را در سطح جامعه افزایش دهیم.

برای فرهنگ سازی این مسئله بسیار مهم به جای تلافی صدای همسایه و ایجاد تنش در بین اعضای ساختمان با انجام عایق صوتی ساده در دیوارها و با توجه به این قضیه که حقی را برای همسایه خود قائل باشیم می توانیم حریم شخصی خود را حفظ و از انتقال صدای فرزندان و اعضای خانواده به منزل دیگران جلوگیری کنیم.

ایزوهم چیست؟

اﯾﺰوهم داراى ﯾﮏ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺳﺒﮏ و ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻘﺎوم اﻟﯿﺎﻓﻰ است ﮐﻪ دارای خاصیت ﻋﺎﯾﻖ می ﺑﺎﺷﺪ ؛ محصول ﻋﺎﯾﻖ می باﯾﺴﺖﻧﺮم و ﺳﺒﮏ و داراى ﺧﻮاص ﻓﯿﺰﯾﮑﻰ ﺑﺎﺷﺪ . اﯾﻦ ﻣﺤﺼﻮل از ﭘﻠﻰ اﺳﺘﺮﺗﻮ ﺧﺎﻟﻰ ،ﺑﺎ ﻓﻨﺎورى ﻧﺎﻧﻮ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺑﺴﯿﺎر ﺑﺎﻻﯾﻰدر ﺑﺮاﺑﺮ زﻟﺰﻟﻪ و رﻃﻮﺑﺖ دارد .

همچنین بدلیل الیافی بودن محصول دارای ﻋﺎﯾﻖ ﺣﺮارﺗﻰ و ﺻﻮﺗﻰ بسیار بالاییﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻧﺼﺐ ﺑﺮ روى دﯾﻮار، ﺳﻘﻒ و ﮐﻒ ﻫﺮ ﭼﻬﺎرﻣﺰﯾﺖ را ﻣﻰ ﺗﻮان درﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ایجاد کرد. وزن ﻣﺤﺼﻮل ۱kg/m2  ﺑﻮده ﮐﻪ اﯾﻦ اﻣﺮ در ﺳﺒﮏ ﺳﺎزى ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻧﻘﺶ ﺑﻪ ﺳﺰاﯾﻰ دارد .

عایق ایزوهم

اﯾﺰوهم در ﺑﺮاﺑﺮرﻃﻮﺑﺖ ﻫﻮا و ﺳﺎﯾﺮﺷﺮاﯾﻂ ﻣﺤﯿﻄﻰآﺳﯿﺐ ﭘﺬﯾﺮ ﻧﻤﻰ ﺑﺎﺷﺪ و از ﺷﮑﺴﺘﮕﻰ و ﺗﺮک ﺧﻮردﮔﻰ دﯾﻮارﻫﺎ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮى و ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺗﻌﻤﯿﺮ و ﻧﮕﻬﺪارى ﻣﻰ ﺷﻮد . اﯾﻦ ﻣﺤﺼﻮل ﺑﺎ وﯾﮋﮔﻰ ﻫﺎى ﻣﻨﺤﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮدى ﮐﻪ دارد داراى ﻋﻤﺮ  بسیار بالایی ﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻋﺪم ﭘﻮﺳﯿﺪﮔﻰ و آنتی باکتریال ﺑﻮدن , ﻣﻮرد  ﺗﺎﯾﯿﺪ ﺳﺎزﻣﺎن  ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ .

بررسی

اﯾﻦ  ﻣﺤﺼﻮل درﻣﻘﺎﯾﺴﻪ  ﺑﺎ  ﺳﺎﯾﺮ ﻋﺎﯾﻖ ﻫﺎ از ضخامت ﺑﺴﯿﺎرﮐﻤﻰ ﺑﺮﺧﻮردارﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻋﺎﯾﻖ ﺣﺮارﺗﻰ و ﺑﺮودﺗﻰ  ﺑﻮدن از اﺗﻼف اﻧﺮژى ﺟﻠﻮﮔﯿﺮى ﻣﻰ ﮐﻨﺪ و ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻫﺎى ﻣﺼﺮف سوخت ﻣﻰ ﺷﻮد . ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﻦ از ورود ﺻﺪا ﺑﻪ داﺧﻞ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی و ﺑﺎﻋﺚ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آراﻣﺶ و آﺳﺎﯾﺶ ﻣﻰ ﺷود .

عایق صوتی ایزوهم با ضخامت های ۷ .۱۵٫۱۰٫ ۲۵ میلی متری کم حجم ترین عایق صوتی موجود در ایران می باشد

ویژگی های عایق  ایزوهم

 • کاهش ۵۰ الی ۸۰  درصد صدا
 • ضد رطوبت
 • دارای تائیدیه بهداشت
 • دارای استانداردهای ISO 9001 – CE
 • عمر مفید ۶۵۰ سال
 • ضخامت ناچیز
 • سازگاری با همه ملات های ساختمانی
 • غیر قابل اشتعال
 • دارای تائیدیه اروپا

نقطه عطف عایق صوتی ایزوهم  نسبت به عایق های دیگر

به علت استفاده از مواد سبک , وزن  این محصول به شدت کاهش یافته و به وزن ۱ کیلو گرم بر مترمربع رسیده . این مسئله در سبک سازی ساختمان نقش بسیار مهمی را ایفا میکند .
در مقایسه با دیگر عایق های ساختمانی از طول عمر استثنانی ۶۵۰ سال درمحیطهای مرطوب برخوردار است . همچنین به علت عدم پوسیدگی از نظر بهداشت نیز تائیید شده و جای نگرانی برای تجمع میکروب در ساختمان نمیباشد. غیر قابل اشتعال. عدم نیاز به قالب بندی . مناسب برای تمام اقلیم ها. افزایش سطح زیر بنای مفید از جمله علل برتری این عایق صوتی  نسبت به عایق های دیگرمیباشد .

 ویژ گی ها و مزیت های عایق صوتی با فناوری نانو تکنولوژی 

 • کاهش ۵۰ الی ۸۰ درصد صدا
  • ضخامت ۷ . ۱۰ . ۱۵ . ۲۵ میلی متری
  • قابل استفاده در تمامی سطوح ساختمانی
  • ضد رطوبت
  • دانسیته ۱۰۲kg/m³
  • دارای تائیدیه اروپا
  • دارای تائیدیه بهداشت
  • غیرقابل اشتعال

عایق صوتی

جدول مشخصات فنی محصول عایق ایزوهم

 

دیدگاه کارشناسان سازمان تحقیقات مسکن و شهرسازی نسبت به عایق ایزوهم

جدول مقایسه عایق ایزوهم با سایر عایق های سنتی

 

برای مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب عایق مناسب با متخصصین ما در ارتباط باشید.

صدا چیست؟

شرح انواع مختلف صداهای ناهنجار سروصدا یک شکل از آلودگی است که همه ما را تحت تاثیر خود قرار داده است.

هنگامی که سرصدا متوقف می شود آلودگی ناشی از آن بلافاصله به پایان می رسد.

عایق صوتی

همانطور که در جدول فوق مشاهده می کنید هرچیزی که بیش از ۸۰ دسیبل تولید صوت میکند بسیار ناراحت کننده است و می تواند مستقیم شنوایی را مختل کند.

حجم های پایین سروصدا هم می تواند آزار دهنده و نگران کننده باشد شاید در طول روز این صداها زیاد به گوش نرسد اما شب این صداها به آزار دهنده ترین و ناراحت کننده ترین صداها تبدیل می شود . برای این مشکلات معرفی یک عایق صوتی برای جذب این صدا ها می تواند راه حل مناسبی باشد.

چندین نوع مختلف از صدا وجود دارد که به شرح زیر است

 • صدای هوابرد
 • صدای تاثیر
 • صدای پهلو

صدای هوابرد

یکی از آزار دهنده ترین های صدای موجود صدای هوابرد است که به صورت امواج هستند مانند امواج رادیو که به صورت هوابرد باعث آزار و اذیت و اختلال  در سیستم شنوایی ما می شود.

صدای تاثیر

صدای تاثیر مانند کوبیدن درب یا صدای قدم زدن روی یک شی سخت تولید می شود و در ساختمان ها به دلیل استفاده نا مناسب مصالح در کف ساختمان باعث انتقال صدا به واحد های طبقه پایین می گردد و باعث آزار همسایگان می گردد  که با استفاده از عایق صوتی مناسب می توان آن را به حداقل رساند

صدای پهلو

صدای پهلو که معمولا از دیوار های داخلی انتقال می گردد و بیشتر مشکلات در ناحیه دیوار مشترک صورت می گیرد حداقل چگالی مشخص شده برای استفاده در بلوک های سبک برای دیوار چینی و پارتیشنبندی VK/N تعیین گردیده است . که جهت عایق بودن آنها نیاز به عایق کاری توسط محصول ایزوبز  است .

عایق صوتی یک اصطلاح است که برای کاهش انتقال صوت مورد استفاده قرار می گیرد مثلا در اتاق مجزا که از یک تیغه ی نازک جدا کننده استفاده شده برای کاهش یا قطع انتقال صوت و تبادل صدا بین این دو اتاق از محصول عایق صوتی استفاده می گردد .

مانع صوتی

یکی دیگر از راه های توصیه شده برای مسدود کننده صوت می باشد و به طور معمول شامل عایق صوتی با جرم بالا که پس از نصب آن صدای عبور از دیوار را کاهش دهد.

امواج صوتی مانند هوا در همه جا پراکنده هستند بنابراین غیر ممکن است به یک دیوار ساده به عنوان یک عایق صوتی نگاه کرد البته می تواند در کاهش صدا موثر باشد ولی کافی نیست.

اگر شما سنگ بزرگ را در وسط یک رودخانه تصور کنید متوجه خواهید شد که جریان آب به سرعت اطراف آن را احاطه کرد. و از آن عبور می کند و سنگ نمی تواند جلوی آب را بگیرد در همین بین یک برگ درخت شناور روی آب به محض رسیدن به تخته سنگ به آن می چسبد

این مثال برای امواج صوتی و دیوار هم صادق است چراکه امواج صوتی زیاد به راحتی از دیورا عبور می کند و امواج صوتی بسیار کوچک در پشت دیوار محبوس شده و از بین می روند.

چطور خانه هایمان را عایق صوتی می کنیم ؟

در آپارتمان های جدید بدلیل استفاده از مصالح و بلوک های سبک جهت کاهش وزن ساختمان به سادگی صوت را از خود عبور می دهند و مشکلات صوتی را به وجود آورده اند. این آلودگی امروزه در بیشتر از یک مشکل است و موجب بیماری های مختلفی شده است و این امر در شهرها شلوغ و بزرگ بیشتر به چشم می خورد.

عایق صوتی

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
aparatgooglefacebooktwiteryou
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت سازنده